

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 17 pF |
| Length | 1.7 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 600 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.3 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 4 |
| Working Voltage | 3 V |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Max Power Dissipation | 380 mW |
| Peak Pulse Current | 1.6 A |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Lines | 4 |
| Breakdown Voltage | 5.6 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Element Configuration | Common Anode |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 5.3 V |
| Reverse Standoff Voltage | 3 V |
| Clamping Voltage | 13 V |
| Peak Pulse Power | 20 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 4 |
| Max Surge Current | 1.6 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 5.3 V |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 5.9 V |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Diode Capacitance | 17 pF |
Stock: 102
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26045
Ext.Price$0.26045
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26045 | $0.26045 |
| 10 | $0.22920 | $2.29200 |
| 50 | $0.20170 | $10.08500 |
| 100 | $0.17194 | $17.19400 |
| 500 | $0.14657 | $73.28500 |
| 1000 | $0.13549 | $135.49000 |
| 3000 | $0.12524 | $375.72000 |
